Telefon: 601 513 015 ♦ e-mail: szkolenia@alti-paralotnie.pl

Jak zacząć

Szkolenie Etapu I trwa zazwyczaj pięć dni i jest bramą wyjściową do zdobycia Świadectwa Kwalifikacji - państwowego dokumentu pilota paralotniowego. W przypadku niesprzyjającej pogody, uniemożliwiającej wykonanie 20 lotów wymaganych Programem Szkolenia, trzeba umawiać się na "dolatanie" brakujących lotów w innym terminie szkolenia Etap I. Natomiast w przypadku wykonania przez grupę 20 lotów do czwartku, szkolenie może zostać zakończone w czwartek.

Paralotniarstwo jest sportem dla każdego, nie są wymagane badania lekarskie, a wbrew pozorom nie jest to sport niebezpieczny. Niebezpieczna może być tylko ludzka głupota i brak logicznego myślenia i odpowiedzialności. Dlatego w naszej szkole staramy się nie tylko uczyć jak startować, latać, lądować i czerpać z tego wiele przyjemności, ale przede wszystkim, jak to robić bezpiecznie.

Pamiętaj - I TY MOŻESZ LATAĆ, a nam wiele satysfakcji sprawi, jeśli pierwsze kroki w tym pięknym sporcie będziesz stawiać z nami. Poza szkoleniami podstawowymi "ALTI"organizuje całoroczne szkolenia do wyższych kategorii, w kraju oraz za granicą. Szkoła zapewnia także fachowe doradztwo w doborze sprzętu. Na terenie szkoły znajduje się sklep z akcesoriami paralotniowymi renomowanych firm. Wielu spośród naszych uczniów było lub są członkami Kadry Narodowej, a kilku prowadzi już własne szkoły paralotniowe.

Wysoki poziom szkoleń organizowanych przez instruktorów szkoły "ALTI" został również doceniony przez różne instytucje związane ze sportami lotniczymi.

Szkolenia podstawowe (Etap I) prowadzone są od kwietnia do końca września, zgodnie z podanym harmonogramem. Celem szkolenia w Etapie I jest przede wszystkim nauka startów, lądowania i bezpiecznego wykonywania podstawowych manewrów w powietrzu, a także umiejętność samodzielnego przygotowania i kontroli sprzętu przed lotem oraz obsługi skrzydła na ziemi. Szkolenia rozpoczynają się zawsze w poniedziałek o godzinie 9.00 w ośrodku Niagara w Międzybrodziu Żywieckim. Należy z wyprzedzeniem rezerwować miejsce w dogodnym terminie, ponieważ dysponujemy ograniczoną ilością miejsc. Zgłoszenia przyjmujemy przez formularz na naszej stronie.
Po uzyskaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia należy wpłacić na konto szkoły zaliczkę w wysokości 200 zł (numer konta: 43 1050 1070 1000 0092 6484 4243 ALTI Spółka Cywilna T.Dudek i W.Dudek). W tytule wpłaty proszę wpisać termin szkolenia i nazwisko uczestnika.

Noclegi - istnieje możliwość rezerwacji noclegów w hotelu Niagara, w którym znajduje się nasza siedziba. Namiary na noclegi w ośrodku Niagara i okolicznych kwaterach prywatnych znajdują się tutaj

W dziale Kamera dostępny jest widok online na nasz stok szkoleniowy Jaworzyna. Podczas szkolenia lub lotów na Jaworzynie rodzina, znajomi i koledzy z pracy mogą obserwować Twoje postępy i kibicować na odległość :-)

Zajęcia na stoku odbywają się zazwyczaj od rana do godzin popołudniowych, a wieczorem uczniowie spotykają się na wykładach teoretycznych z następujących przedmiotów:
Prawo Lotnicze, Meteorologia, Aerodynamika, Zasady Lotu, Procedury operacyjne, Pierwsza Pomoc, Wiedza ogólna o sprzęcie, Sytuacje niebezpieczne.
Część teoretyczna kończy się egzaminem pisemnym w formie testu, a część praktyczna zakończona jest lotami egzaminacyjnymi. Po zaliczeniu teoretycznej i praktycznej części kursu uczestnik otrzymuje Świadectwo ukończenia szkolenia paralotniowego Etap I.

Szkolenie Etapu I

Obejmuje minimum 20 lotów. Świadectwo ukończenia szkolenia paralotniowego Etap I upoważnia do dalszego szkolenia w Etapie II. Jest to już osobne szkolenie doskonalące, prowadzone na sprzęcie Szkoły lub własnym pilota (konieczne jest posiadanie sprzętu dopuszczonego do lotów).

Na szkolenie Etap I trzeba wziąć ze sobą:

 • wysokie buty, dobrze trzymające kostki (najlepiej trekkingowe),
 • ubranie, które nie krępuje ruchów, najlepiej warstwowe, żeby można było coś zdjąć jak się zagrzejemy na podejściu. Odzież, której nie będzie szkoda, jak się wybrudzi w trawie :-)
 • zeszyt na notatki
 • nakrycie głowy przeciwsłoneczne

Szkolenie Etapu II

Celem tego szkolenia jest doskonalenie umiejętności pilotażowych. Szkolenie w locie obejmuje wykonanie 10 lotów z wysokości nie mniejszej niż 200 m. Część teoretyczna stanowi rozwinięcie wiadomości z Etapu I. Łączny nalot po ukończeniu Etapu I i II to minimum 3 godziny. Pozwala to na przystąpienie do egzaminu teoretycznego i praktycznego do Świadectwa Kwalifikacji. Szkolenia Etap II są prowadzone na wyjazdach w Słowenii oraz za wyciągarką w okolicach Andrychowa.

Sesje egzaminacyjne prowadzone są przez egzaminatorów uprawnionych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (www.ulc.gov.pl). Po zaliczeniu egzaminu pilot otrzymuje pocztą po około miesiącu Świadectwo Kwalifikacji - państwowy dokument pilota paralotni, uprawniający do lotów samodzielnych.

Co należy wziąć ze sobą na szkolenie Etap II na holu:

 • dziennik lotów i świadectwo ukończenia Etapu I
 • ubezpieczenie OC (obowiązkowe) na rekreacyjne uprawianie paralotniarstwa. Najlepiej wykupić na www.finansowachata.pl lub w agencji Hestii.
 • dokumenty do egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji - spis podany tutaj
 • nakrycie głowy przeciwsłoneczne

Co wziąć ze sobą na szkolenie Etap II na wyjeździe w Słowenii:

 • ubezpieczenie KL (Koszty Leczenia) - od niedzieli do piątku, żeby obejmowało również podróż. Można wykupić online przez Finansową Chatę
 • ubezpieczenie OC na rekreacyjne uprawianie paralotniarstwa (w przypadku wykupienia ubezpieczenia KL w Hestii, obejmuje ono również OC i NNW, koszt około 130 zł na tydzień)
 • dziennik lotów
 • cienkie rękawice do latania, najlepiej polarowe lub Windstopper
 • ubranie warstwowe, lepiej niezbyt ciepłe, ale z możliwością dołożenia lub zdjęcia jakiejś warstwy
 • przeciwsłoneczne nakrycie głowy
 • okulary słoneczne do latania
 • ze względu na konieczność codziennego ładowania radiotelefonu, dobrze wziąć ze sobą przedłużacz lub rozgałęziacz

FACEBOOK

O NAS

alti logo

Szkoła Paralotniowa „ALTI” powstała w 1994 roku w Międzybrodziu Żywieckim. Teren ten jest znanym od czasów międzywojennych szybowiskiem, gdzie piloci z całego kraju i z zagranicy przyjeżdżali, aby doskonalić swoje umiejętności w lotach górskich. Znakomite warunki do uprawiania sportów szybowcowych, lotniarstwa i paralotniarstwa oraz usytuowanie na zboczach góry Żar (761 m n.p.m.) nad Jeziorem Żywieckm i Międzybrodzkim zapewniają  niezapomniane wrażenia.

KONTAKT

ALTI Spółka Cywilna T.Dudek i W.Dudek
ul. Isepnicka 29
34-312 Międzybrodzie Żywieckie
Konto
ING Bank Śląski

43 1050 1070 1000 0092 6484 4243
kod BIC Swift dla przelewów z zagranicy: INGBPLPW


Telefony

601 513 015 zgłoszenia, informacje


33 866 10 38 
Hotel Niagara


E-mail

szkolenia@alti-paralotnie.pl
sklep@alti-paralotnie.pl